Warunki pracy serwerów

Serwery dedykowane to komputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej, których celem jest możliwość udostępniania określonego rodzaju usług dla pozostałych użytkowników najczęściej Internetu. Korzystanie z tego rodzaju usług umożliwia umieszczenie w sieci własnej strony internetowej, skrzynki pocztowej a nawet swoich plików aby mieć do nich ciągły dostęp z każdego miejsca w świecie.

W zależności od przypisanych zadań znane są różne typy serwerów. Serwer dedykowany to komputer, który proponowany jest tylko do obsługiwania przez jednego użytkownika. Z kolei serwer wirtualny znany jako hosting udostępnia możliwość korzystania z określonych usług wielu użytkownikom.

Warunki pracy komputerów -serwerów

By zapewnić optymalne warunki pracy komputera należy przetrzymywać go w specjalnie do tego celu dostosowanym pomieszczeniu. Serwerownia zapewnić musi odpowiednie środowiska dla komputera, w którym koniecznie musi być utrzymana odpowiednia temperatura powietrza i stała wilgotność, jaką zapewnić może prawidłowo działająca klimatyzacja. Koniecznym elementem jaki musi znajdować się w każdym tego typu pomieszczeniu jest zasilanie awaryjne, generator produkujący prąd wykorzystywany w razie braku zasilania energią elektryczną stałą a dodatkowo instalacje przeciwpożarowe. Takie urządzenie serwerowni nie jedynie gwarantuje idealne warunki dla pracy urządzeń ale dzięki swojemu wyposażeniu umożliwia szybką reakcję w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek awarii. Właściciele serwerów, którzy nie posiadają do dyspozycji bezpiecznych pomieszczeń, w jakich mogą przetrzymywać swoje serwery mają szansę skorzystać z usługi nazywanej kolokacja. Polega ona na wstawieniu serwera do serwerowni zapewniającej doskonałe dla jego pracy środowisko.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s