Metody przechowywania danych, które przeszły do lamusa

Informatyka to specjalność nauki i techniki ewoluująca w sposób szalenie szybki i dynamiczny. Rozwój ten jest tak błyskawiczny, że już na przestrzeni kilku lat technologie w niej pojawiające się są niemal zupełnie wypierane przez owe wynalazki. Nie inaczej rzecz ma się z metodami przechowywania danych.

Wychodzące z użycia metody przechowywania danych

Pierwsze dyski twarde mogące przechowywać dane były wielkimi maszynami wycenianymi na dziesiątki tysięcy dolarów, a ich pojemność wynosiła zaledwie kilkanaście MB. Dane przechowywano na taśmach magnetycznych, dyskietkach i dyskach twardych. Technologie wykorzystywane w produkcji dysków twardych także wciąż zmieniają się, a ich kolejne generacje są nie tylko bardziej niezawodne, ale i coraz bardziej pojemne.

Innowacyjna metoda gromadzenia danych – dane w chmurze

Od kilkunastu miesięcy widzimy jednak rewolucję w metodzie przechowywania danych , która polega nie na wymianie urządzenia, na którym gromadzone dane, ale na miejscu ich przechowywania. Dzięki rozwojowi struktur teleinformatycznych opartych o technologie światłowodowe, ogromnie wzrosły możliwości transferu danych. Dziś najczęściej spotykanym rozwiązaniem gromadzenia danych są pliki w chmurze. Pliki w chmurze to sposób przechowywania danych , która polega na kolokacji przechowywanych danych. Dane przechowywane są w oddalonych od nas i profesjonalnych serwerowniach, których przestrzeń na dyskach i moc obliczeniowa tworzą tzw. chmurę. Nasze pliki w chmurze przynoszą ze sobą mnóstwo udogodnień. Taki system przechowywania danych gwarantuje ich bezpieczeństwo. Następnym plusem takiej metody gromadzenia danych jest łatwość dostępu do nich. Dzięki dostępnym praktycznie wszędzie połączeniom internetowym możemy uzyskać dostęp do plików praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s