Firewall – ściana ognia dla wirusów

Komputerowe technologie tworzą nowe niebezpieczeństwa. Warto wiedzieć, jak się przed nimi ochronić. Jednym z najlepszych narzędzi w walce z infekcjami i hakerami jest zapora.

Czym jest firewall?

Firewall, a więc ściana ognia, jest urządzeniem lub programem komputerowym, którego zadaniem jest zabezpieczanie stacji roboczej przed nieznanymi danymi, atakującymi z sieci. Dodatkowo, firewall chroni komputer przed wykradnięciem danych na rzecz internetowych agresorów – przestępców. Fundamentalnym zadaniem zapory internetowej jest blokowanie przesyłania pakietów sieciowych z i do określonego komputera albo całej sieci komputerowej.

Firmowo i domowo

Wydawać by się mogło, że firewall to sprzęt lub program, który instalowany jest jedynie w dużej firmie. Najczęściej to duże korporacje narażone są na ataki wirusów i hakerów. Niestety, w czasach niebezpiecznych skryptów skanujących obszerne zakresy adresów IP, na liście życzeń agresorów znajdują się coraz częściej również komputery należące do przeciętnych ludzi. Prawdą jest, że bez dobrze skonfigurowanego firewalla, choćby darmowego, żaden komputer nie jest odporny na atak. Nie bez powodu ostatnie systemy Windows posiadają własną, podstawową zaporę internetową.

Komu to potrzebne?

Fizyczny firewall pozwala zabezpieczyć nie tylko jeden komputer, ale całą ich sieć – na przykład w firmie. W przypadku korporacyjnych rozwiązań stosuje się zaporę podłączoną przewodem do routera. W takiej sytuacji cały transfer wychodzący i wchodzący do sieci firmowej poddawany jest filtracji.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s